06.09.2024
АТ «Оператор ринку» презентував бізнесу власне програмне забезпечення для торгівлі гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, яка передбачена «зеленою» трансформацією енергетичної системи України та імплементацією європейського законодавства у сфері енергетики.
Гарантія походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (ГПЕЕ) – це електронний документ, який засвідчує, що певний обсяг енергії був вироблений з відновлюваних джерел енергії, виданий уповноваженим органом (НКРЕКП) та сформований за допомогою реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з ВДЕ (Реєстр ГПЕЕ).
«Гарантії походження – це європейський механізм віртуального маркування енергії. Ми в Україні започатковуємо торгівлю ними в рамках імплементації Директив ЄС про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел (RED). Система ГПЕЕ працює паралельно із фізичним постачанням енергії, тобто право власності на ГПЕЕ може бути передано окремо від електричної енергії. Купівля-продаж ГПЕЕ, після їх видачі НКРЕКП, здійснюватиметься на ринкових засадах, в тому числі на площадці «Оператора ринку», - наголосила під час вебінару керівниця департаменту з регуляторних питань АТ «Оператор ринку» Марина Котляренко.
За її словами, гарантії походження формуватимуться в Реєстрі ГПЕЕ автоматично на безоплатній основі на фактичний обсяг електричної енергії, відпущеної в мережу або виробленої та використаної для власного споживання (на підставі даних комерційного обліку). Видаватимуться ГПЕЕ на обсяг 1 МВт*год. Тобто одна гарантія походження – це еквівалент 1 МВт*год. Якщо вироблений та підтверджений обсяг «зеленої» енергії 20 МВт*год – це 20 гарантій походження.
Хто може отримати електронний документ, що засвідчуватиме походження «зеленої» енергії, та продавати його, зокрема, на майданчику АТ «Оператор ринку»?
ГПЕЕ, які видаються на обсяг електричної енергії, що був проданий Гарантованому покупцю за «зеленим» тарифом або за механізмом ринкової премії, а також ПУП за «зеленим» тарифом (установки приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт), переходять у власність Гарантованого покупця та ПУП одночасно з купівлею – продажем такого обсягу електричної енергії.
Хто може купувати гарантії походження «зеленої» енергії?
Перш за все це український бізнес та компанії іноземного походження, які для виробництва товарів і послуг використовують електричну енергію, та прагнуть бути у тренді «зеленої» трансформації. Це також підприємства, установи, та навіть фізичні особи, які прагнуть споживати енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії.
Як відбуватиметься купівля-продаж гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, отриманих в Реєстрі ГПЕЕ, на майданчику АТ «Оператор ринку»?
Торгівля гарантіями походження «зеленої» енергії відбуватиметься на прозорих, конкурентних умовах.
«Ми пропонуємо учасникам площадки «Оператора ринку» на вибір два види торгів: безперервні та індивідуальні. Торгуватимемо стандартизованими та спеціальними продуктами, в основі яких прозоре ціноутворення. Обидва види торгів добре знайомі учасникам ринку, вони відбуватимуться за аналогією з торгами електричною енергією на ринку «на добу наперед» і внутрішньодобовому ринку», - сказав під час вебінару керівник департаменту з проведення торгів Олександр Кукса.
Більш детально правила проведення торгів ГПЕЕ, а також презентація торгової площадки наведені у презентаціях АТ «Оператор ринку», що знаходяться у розділі «Учасникам ринку»-«Торги ГПЕЕ»-«Інша корисна інформація» або за покликанням.
Відеозапис проведеного фахівцями АТ «Оператор ринку» вебінару про торгівлю гарантіями походження «зеленої» енергії доступний нижче.
Якщо є питання, звертайтеся у нашу службу підтримки https://support.oree.com.ua. Ми на зв’язку 24/7.