01.07.2021
Сьогодні спостерігається значний профіцит пропозиції на ринку електричної енергії України. Це пояснюється більш ніж двократним перевищенням встановленої потужності над фактичним споживанням електричної енергії. Про це в ході конференції, приуроченої до другої річниці українського ринку електроенергії, заявив в.о. директора ДП «Оператор ринку» Роман Сутченко.
За його словами, виробники не можуть продати весь свій обсяг, первинна пропозиція значно перевищує попит. Тому потрібно якомога швидше, після технічної синхронізації з ENTSO-E, впроваджувати market-coupling з європейськими державами.
«В таких умовах можна працювати і над стимулюванням попиту шляхом впровадження енергоефективних заходів. Наприклад, це може бути переведення роботи теплоелектроцентралей з вугілля на електроенергію», - зауважив Р.Сутченко.
Крім того, на переконання в.о. директора ДП «Оператор ринку» не працює принцип забезпечення добросовісної конкуренції. «Були випадки, коли деякі недобросовісні учасники ринку виштовхували виробників, Гарантованого покупця в небаланси задля отримання власної вигоди. З точки зору правил ринку все начебто відбувалося законно, з точки зору термінології Господарського кодексу навряд чи таку поведінку можна назвати нормальною ринковою практикою», - наголосив Р.Сутченко.
І додав, що Україні конче потрібне впровадження REMIT та приведення правил ринку до більш жорстких умов щодо визначення критеріїв і ознак маніпулювання, і як наслідок невідворотності відповідальності учасників ринку за маніпулювання.
«Потрібне політичне рішення, бо неможливо одночасно утримувати ціну на електроенергію на низькому рівні і очікувати що не буде підвищуватися тариф оператора системи передачі, в який закладається різниця між зеленим тарифом та ринковою ціною. І чи не найголовніше – потрібно розвивати строковий ринок електроенергії», - констатував в.о. директора ДП «Оператор ринку».