14.06.2023
АТ «Оператор ринку» виступає за пришвидшення впровадження спільної торгівлі електроенергією на спотовому ринку об’єднаної Європи. Це дасть змогу вчасно імплементувати Регламент ЄС 2015/1222 САСМ та виконати взяті Україною зобов’язання як кандидата на членство в ЄС. Цьому, зокрема, сприятиме обрання єдиного номінованого оператора ринку електричної енергії. На цьому в ході обговорення оптимальної моделі призначення NEMO наголосив заступник генерального директора АТ «Оператор ринку» Даніїл Петренко.
Принцип роботи NЕМО на об’єднаних ринках електричної енергії полягає у проведені торгів на національному рівні на РДН та ВДР із подальшим співставленням заявок та цін, обрахунку таких заявок та розрахунку цін, а також проведення розрахунків за куплену-продану електричну енергію, що є виконанням NЕМО функції оператора сполучення ринків. Тому, перш за все, імплементуючи відповідне рішення щодо монопольної або конкурентної моделі NЕМО, слід враховувати кон’юнктуру ринку електричної енергії в цілому, обсяги РДН та ВДР України, а також відповідні показники суміжних держав.
«Оскільки в Україні невеликий обсяг ліквідності на спотовому ринку, впровадження конкурентної моделі збільшить вартість послуг NЕМО та може спричинити появу боргів на РДН, адже купівля-продаж електричної енергії юридично проходить через задіяних NЕМО. Тобто, в такому випадку з’являється можливість купити електричну енергію на майданчику одного NЕМО та не сплатити за неї. Внаслідок цього NЕМО, з яким не розрахувалися, не матиме змоги розрахуватися з NЕМО, якому електроенергія була продана, що створить борги на РДН. Подібні випадки, коли купувалася електрична енергія без наміру її оплачувати, вже траплятися на балансуючому ринку», - наголосив заступник генерального директора АТ «Оператор ринку» Д.Петренко.
І додав, що європейська практика свідчить, що в тих країнах, які обрали конкурентну модель NEMO, обсяг торгів на початковому етапі був значно вищим, ніж в Україні.